Header Ads

Yeni Çıktı
recent

Bulutların Üzerinde Bir Bilet Deneyimi

Web Tasarımı  Değerli okurlarım, hepinize merhaba. Bugün sizlere oldukça sade ve anlaşılır bir şekilde amacına hizmet eden bir web sitesini tanıtmak istiyorum. Özellikle grafik tasarım ve web tasarımla uğraşan arkadaşlarımın beğeneceğini umarım.
  Geçtiğimiz günlerde bir yakınım için uçak bileti alırken karşıma çıkan ucakbileti.com.tr sitesi, sade arayüzü ve kullanıcıyı kolaylıkla yönlendiren tasarımı ile internetten uzak kalmış büyüklerimize bile kolay ve hızlı bir şekilde uçak bileti satın alma deneyimi yaşatıyor. Site tasarımında çok ilgimi çeken kısımlar, sitenin background görseli ve siteye girdiğimde hemen karşıma çıkan bilet arama kutusu oldu. Önceki yazılarımdan da bildiğiniz gibi tasarımdaki en büyük silah insan algısına yönelik yapılan görsel dokunuşlardır. Doğru yerde doğru görseli kullanmak, kullanıcıya aitlik hissi verdiği gibi; yanlış görseli kullanmak da kullanıcıya olumsuz bir deneyim yaşatabilir. Böyle bir durumda kullanıcı o tasarımı bir daha görmek istemez; çünkü bu durum algılarına olumlu yönde etki etmemiştir. ucakbilet.com.tr sitesi buradaki görsel ögeleri gerçekten çok başarılı ve akılcı bir şekilde kullanmış. Uçak biletinizi satın alırken fonda yer alan gerçekçi bulut görseli kullanıcıda direkt olarak ''gökyüzü, uçak, bulutların üzerinde bir uçuş deneyimi'' gibi algılar yaratırken, mavi renk ise tam olarak güven, huzur ve derinlik algısı yaratıyor. Sitenin içerisinde dolaştığınızda karşınıza popup reklamlar çıkmıyor ve site sizi başka bir paravan siteye kesinlikle yönlendirmiyor. Tüm bu ögeleri bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan sonuç şu oluyor; ''Biz sadece bir uçak bileti satmıyoruz; huzur, güven ve hızlı hizmet satıyoruz''.
  Bunlara ek olarak ana sayfanın footer bölümüne yaklaştıkça karşınıza çeşitli kıta ve ülkelerden görülmesi tavsiye edilen şehirler çıkıyor ve ilginizi çeken şehre tıkladığınızda site sizi detay sayfasına yönlendiriyor. Detay sayfasında o şehre ait bilgileri okuyabiliyorsunuz, şehrin hava durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz ve yorum yapabiliyorsunuz. Bu gerçekten güzel bir hizmet fakat birkaç eksikle beraber. Birincisi tasarımsal bir eksiklik; hakkında bilgi aldığımız şehrin görseli karşımıza çıkmıyor. İkincisi ise yazılımsal bir eksiklik; keşke sistem otomatik olarak  kullanıcının konumunu belirleyip incelemekte olduğu şehir için satışta olan en uygun fiyatlı biletleri karşısına çıkarsaydı. Bu gerçekten süper olurdu ki zamanla yapılabilirliği mümkün bir yazılım zaten.
  Bu siteyi tasarımsal olarak inceleyip yorumladıktan sonra bana düşen tek şey ucakbileti.com.tr tasarımcılarını tebrik etmektir.
   Düz mantıkla düşündüğümüzde, aldığımız sadece bir uçak bileti. Fakat bu bileti sattıran en önemli unsur, başarılı, işlevsel ve kullanıcıda doğru algı uyandıran bir tasarım ve her başarılı tasarımın arkasındaki değişmez unsurdan ikisi; basitlik ve sadelik.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.