Header Ads

Yeni Çıktı
recent

Beden Dilinizi Kullanin

Kahve TakımıHerkese merhaba, insanlarla yaşadığımız diyaloglarda ne dediğimizden çok nasıl dediğimizin daha önemli olduğunu biliyor muydunuz? Karşımızdaki kişinin bizi anlamasında en etkili yöntem benden dilimizdir, karşımızdaki insan %60 oranında beden dilimizden etkilenir, bunu %33 ile ses tonumuz takip eder ve en az önemi olan da %7 ile ne söylediğimizdir. İnanması güç olsa da doğru olan bu. Şimdi sizlere, daha etkili müşteri ilişkileri için beden dili tüyoları vereceğim.


1 Göz Teması Konuşurken insanların yüzüne bakın ve göz teması kurun.

2 Yüz İfadesi Canlı olun. Mümkün olduğu kadar sıcak ve dostça tebessüm edin ve gülün. Yüzünüz çevreye olan ilgisi yansıtsın.

3 Baş Hareketleri Karşınızdaki konuşurken sık sık başınızı aşağı yukarı hareket ettirerek onu anladığınızı ve dinlediğinizi hissettirin. Başınızı hafif dik tutun.

4 Jestler Çok aşırıya gitmeden jestlerinizi kullanın.Ellerinizi cebinizde tutmaktan ve kollarınızı kavuşturmaktan, ellerinizle ağzınızı örtmekten kaçının. Açık ve anlaşılır jestleri tercih edin.

5 Beden Duruşu Ayakta iseniz dik durun: Oturuyorsanız sandalye ve koltuğunuzu tam olarak doldurun ve arkanıza yaslanın. Birisi ile konuşurken ve birisi doğrudan sizinle konuşurken öne eğilin ve ilginizi gösterin.

6 Yakınlık Karşınızdaki kişiyi rahatsız etmeyecek mesafede durmaya gayret edin.

7 Yöneliş Daima konuştuğunuz ve sizinle konuşan insana dönük olun. İkiden fazla insanla bir gurup oluşturuyorsanız, sizin için önemli olanların dışındakilere merkezinizi kapatmayın. Mümkün olduğu kadar çok kişiye merkezinizi açık tutun.

8 Bedensel Temas İnsanları tedirgin etmeden, mümkün olan her durumda bedensel teması kullanın. Özellikle sizlerden gençlere, aynı cinsiyetten olanlara, sizden daha alt statüde olanlarla bedensel teması kurmak için her fırsatı değerlendirin.

9 Dış Görünüş Grup normlarına , toplumsal rol ve statünüze uygun giyinin. Giyiminize mümkün olduğunca renk katın.

10 Konuşmanın Sözel Özellikleri Çok fazla ve çok hızlı konuşmaktan kaçının. Sesinizin yüksekliğini ve tonunu, bulunduğunuz çevreye göre ayarlayın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.